Izazovi u digitalizaciji elektroenergetskog sistema
Vreme | 30. maj 2024. 10:30 |
---|---|
Mesto | Svečana sala u zgradi Tehničkog fakulteta (prvi sprat) |
Poštovane koleginice i kolege,
Sa zadovoljstvom Vas pozivamo na panel „Izazovi u digitalizaciji elektroenergetskog sistema“. Panel organizuje Univerzitet u Beogradu – Elektrotehnički fakultet na prvom spratu zgrade Tehničkog fakulteta, Bulevar kralja Aleksandra 73, u četvrtak, 30. maja 2024. godine u periodu od 10:30 do 12:30 časova.
Odsek za energetiku Elektrotehničkog fakulteta na panelu će predstaviti Laboratoriju za inteligentne elektroenergetske mreže i sisteme, koja je osnovana u okviru EU HORIZON projekta SUNRISE. Programom Panela su predviđene prezentacije šest učesnika: AD „Elektromreža Srbije“, Elektroprivreda Srbije AD, Elektrodistribucija Srbije, Siemens, Schneider Electric i ABB. Panelisti će u svojim izlaganjima predstaviti izazove i rešenja digitalizacije elektroenergetskog sistema koja se u njihovim kompanijama primenjuju.
Pozivamo Vas da dođete, steknete uvid u različite aspekte digitalizacije elektroenergetskih sistema, i da zajedno istražimo pitanja vezana za mogućnosti saradnje između industrije i Fakulteta kao naučnoistraživačke ustanove.
Program Panela:
„Izazovi u digitalizaciji elektroenergetskog sistema“.
Svečana sala u zgradi Tehničkog fakulteta (prvi sprat), Bulevar kralja Aleksandra 73
četvrtak, 30. maj 2024. godine
10:30 – 10:40
Uvodna reč – doc. dr Jelena Stojković Terzić, Odsek za energetiku
10:40 – 10:50 dr. Manuel Barragan Villarejo, Univerzitet u Sevilji
10:50 – 11:00 Nikola Savić, Rukovodilac sektora za operativno upravljanje prenosnim sistemom, AD EMS
11:00 – 11:10 Milan Đorđević, šef Službe za unapređenje tehničkog sistema elektrana, AD EPS
11:10 – 11:20 ODS
11:20 – 11:40 Aleksandar Marjanović, SIEMENS
11:40 – 11:50 Jovan Dojić, Schneider Electric Hub
11:50 – 12:00 Ivan Vasiljević, ABB
12:00 – 12:30 Diskusija
Dr. Manuel Barragán-Villarejo is an Industrial Engineer (2008) and PhD in Electric Power Systems (2014) from the Universidad de Sevilla where he currently works as an Associate Professor attached to the Department of Electrical Engineering. My research career focuses since my beginnings within the TEP-196 group "Electrical Energy Systems" in the field of power electronics application to the distribution networks networks to favor the distributed energy resources integration, with a notable emphasis on the experimental validation and use of the real time simulators like OPAL-RT, SpeedGoat and Typhoon HIL. As an indicator of the quality of research activity, he has published more than 20 papers in international journals indexed in the JCR and 20 papers at international conferences.
Nikola Savić je master inženjer elektrotehnike i računarstva sa 10 godina iskustva u oblasti operativnog upravljanja elektroenergetskim sistemom i održavanju SCADA/EMS sistema. Diplomske i master studije završio je na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu nakon čega je započeo karijeru u Akcionarskom društvu Elektromreža Srbije 2014. godine kao inženjer za operativno upravljanje prenosim sistemom. Svojim radom i stručnošću brzo je napredovao postavši Ekspert za upravljanje prenosnim sistemom i dispečer trening simulator, sa zadatkom da unapredi znanje i spremnost osoblja koje upravlja elektroenergetskim sistemom Srbije. Učestvovao je u nadogradnji i dizajnu više ključnih procesa i procedura koji su u svakodnevnoj upotrebi u upravljanju elektroenergetskim sistemom Srbije. Član je nekoliko radnih grupa evropskog udruženja operatora prenosnih sistema (ENTSO-E) u kojima aktivno učestvuje u izradi pravila i preporuka za optimalno funkcionisanje čitavog interkonektovanog evropskog EES-a.
Milan Đorđević šef službe za unapređenje tehničkog sistema elektrana u Tehničkim poslovima proizvodnje uglja i energije u EPS AD. Poseduje više od 10 godina iskustva rada u oblastima elektroenergetskih sistema, proizvodnje električne energije i pomoćnih usluga. Član nacionalnih CIGRE stručnih komiteta C2 Upravljanje i eksploatacija EES-a i B5 Zaštita i automatizacija. Autor i koautor brojnih radova na domaćim konferencijama i simpozijuma iz oblasti upravljanja i eksploatacije elektroenergetskih sistema, pomoćnih usluga i integracije OIE.
Aleksandar Marjanović je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu, Univerzitet u Beogradu 2014. godine. Višegodišnje inženjersko iskustvo sticao je na projektima upravljanja i automatizacije elektroenergetskih postrojenja. U okviru kompanije SIEMENS zadužen je za upravljanje i realizaciju projekata digitalizacije transformatorskih stanica i implementacije SCADA sistema, upravljanje obnovljivim izvorima energije i integracije Internet stvari (IoT) rešenja.
Jovan Dojić rukovodilac departmana u sektoru za isporuku ADMS projekata u Schneider Electric Hub-u, koji je deo Schneider Electric korporacije u Digital Grid odseku. Završio je osnovne i master studije na Elektrotehničkom fakultetu, Univerzitet u Beogradu 2011 godine. Tokom trinaestogodišnje karijere u okviru Schneider Electric-a, promenio je nekoliko pozicija u okviru sektora za isporuku od pozicije projektnog inženjera do rukovodioca departmana. Kroz rad na ADMS projektima u više od 10 zemalja širom sveta stekao je značajno iskustvo u digitalizaciji procesa i u kontrolnim centrima elektrodistributivnih preduzeća.
Ivan Vasiljević je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na modulu Energetika. Trenutno je u kompaniji ABB zaposlen kao inženjer prodaje srednjenaponskih postrojenja i opreme u segmentu elektrifikacije. Iskustvo i znanje je stekao učestvovanjem u projektima unapređenja pouzdanosti i sigurnosti srednjenaponskih postrojenja kroz digitalizaciju.