Navigacija

24S113USP - Upravljanje softverskim projektima i tehnološko preduzetništvo

Specifikacija predmeta
Naziv Upravljanje softverskim projektima i tehnološko preduzetništvo
Akronim 24S113USP
Studijski program Softversko inženjerstvo
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni
Uslovljnost drugim predmetima nema
Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa osnovnim pojmovima u softverskoj industriji i realizacija jednog proizvoda, od idejnog rešenja do softvera u produkciji. Studenti će naučiti kako da upravljaju projektima i kako da razviju uspešan softverski MVP. Studenti će naučiti kako da izgrade svoj tehnički startap kroz timski projekat i iskustva koja će im preneti uspešni preduzetnici, osnivači startapova iz Srbije.
Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će biti sposobni da učestvuju u softverskom razvoju kroz različite uloge. Fokus predmeta će biti na razvoju tehnološkog startapa, kao softverskog proizvoda ili servisa, koji bi izašao na tržište. Studenti će učiti kako da razviju svoje inovativne ideje, da primene nove tehnologije i razviju sopstveni biznis model, sa ograničenim budžetima. Studenti će usavršiti svoje meke veštine.
Sadržaj predmeta
Sadržaj teorijske nastave Softverski timovi i uloge. Klasifikacija projekata. PMI procesne grupe i oblasti znanja. Poslovni i projektni plan i poslovni modeli. Vizija, misija i strategija. Procena obima posla i analiza zahteva. Evaluacija projekata. Primena agilnih metodologija pri razvoju startapa. Analiza tržišta. Predlog projekta i prezentacija ideje. Razvoj MVP. Upravljanje timom i komunikacijom. Digitalni marketing.
Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa osnovnim strukturama: lista zahteva, RBS, tehnička specifikacija softvera, PBS, WBS. Započinjanje projekta. Razvoj poslovnog modela Canvas. Planiranje projekta (CPM, Gantt, PERT). Upravljanje vremenom i budžetom. Proces kontrole i monitoringa. Upravljanje rizicima, nabavkama i kvalitetom. Zatvaranje projekta. Rad u alatima Pencil, Figma, MS Project, MS Excel i Attlasian JIRA.
Literatura
  1. R. Wysocki, "Effective Project Management", 5th edition, Wiley, USA, 2009.
  2. B.Hughes, M.Cotterell, "Software Project Management", 5th edition, McGraw-Hill Higher Education, UK, 2009.
  3. David S. Rose, "The Startup Checklist: 25 Steps to a Scalable, High-Growth Business", Wiley, 1st edition, 2016.
  4. Elad Gil, "High Growth Handbook: Scaling Startups from 10 to 10,000 People", Stripe Press, 2018.
  5. Marko Jevtić, Milovan Dekić, "Design Thinking - Kako stvarati proizvode koji ljudi žele", izdavač: Finesa, 6. izdanje, 2020.
Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
2 2 1
Metode izvođenja nastave Predavanja, auditorne vežbe, laboratorijske vežbe i rad na praktičnom projektu tokom celog semestra.
Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 20
Praktična nastava Usmeni ispit 10
Projekti 30
Kolokvijumi 40
Seminari