Navigacija

19M021GZD - Gromobranska zaštita u distributivnim mrežama

Specifikacija predmeta
Naziv Gromobranska zaštita u distributivnim mrežama
Akronim 19M021GZD
Studijski program Elektrotehnika i računarstvo
Modul modul Audio i video tehnologije, modul Biomedicinski i ekološki inženjering, modul Elektroenergetski sistemi Smer - Mreže i sistemi, modul Elektroenergetski sistemi Smer - Obnovljivi izvori energije, modul Elektroenergetski sistemi Smer - Postrojenja i oprema, modul Elektronika i digitalni sistemi, modul Energetska efikasnost, modul Informaciono komunikacione tehnologije, modul Mikrotalasna tehnika, modul Nanoelektronika i fotonika, modul Primenjena matematika, modul Računarska tehnika i informatika, modul Signali i sistemi, modul Softversko inženjerstvo
Tip studija master akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni
    Uslovljnost drugim predmetima
    Ciljevi izučavanja predmeta Studenti stiču uvid u način nastanka atmosferskih prenapona u distibutivnim mrežama i vrste zaštite. Cilj je da se studenti upoznaju sa različitim uređajima koji se koriste za gromobransku zaštitu, sa aspekta njihove konstrukcije, karakteristika i načina odabira u zavisnosti od vrste objekta koji se štiti kao i njihova koordinacija.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljavanje studenata za planiranje, projektovanje i održavanje zaštite od prenapona u distributivnim mrežama.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Parametri atmosferskog pražnjenja. Načini nastanka atmosferskih prenapona u objektima. Unutrašnja gromobranska instalacija. Uređaji za zaštitu od prenapona (Surge Protection Devices-SPD). Vrste i karakteristike uređaja. Zaštini nivoi i odabir mesta ugradnje. Određivanje rizika od atmosferskog pražnjenja. Prenaponska zaštita distribuiranih izvora električne nergije. Softveri za proračun zaštitnih zona.
    Sadržaj praktične nastave Računske vežbe prate teme izložene na časovima teorijske nastave. Na vežbama se studenti upoznaju sa profesionalnim softverom za proračun zaštitnih zona.
    Literatura
    1. Lj. Gerić, M. Savić, Č. Vujović, Zaštita objekata od atmosferskog pražnjenja, Grafoplast, Sremska kamenica, 2001
    2. DEHN, Lightning protection guide, 3rd updated Edition, 2014.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave 30 časova predavanja + 30 časova računskih vežbi
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 50
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari 30