Održana svečanost povodom 20 godina od osnivanja Odseka za softversko inženjerstvo
U subotu, 11. maja 2024. godine u prostoru Rektorata Univerziteta u Beogradu okupili su se diplomirani i sadašnji studenti svih dvadeset generacija da zajedno sa svojim profesorima, ali i uglednim čelnicima državnih institucija, akademske zajednice i vodećih IT kompanija, obeleže 20 godina od osnivanja Odseka za softversko inženjerstvo. Mnogi od njih već su izgradili veoma uspešne karijere kod nas i u velikim svetskim IT kompanijama, među kojima su Google, Microsoft, Amazon, Meta, Nvidia, Volvo, dok su neki pokrenuli sopstvene startap firme velikog potencijala. Zato nije ni čudo što su brojne kompanije pomagale Odsek za softversko inženjerstvo od osnivanja pa do danas, dodeljujući stipendije i nagrade najboljim studentima, kao i vrednu računarsku opremu za moderne laboratorije.
Na proslavi je najpre u Svečanoj sali Rektorata govorio Dekan Elektrotehničkog fakulteta prof. dr Dejan Gvozdić, koji je naglasio značaj Odseka za softversko inženjerstvo za razvojni potencijal Elektrotehničkog fakulteta i osvrnuo se na doprinose softverskih inženjera drugim tehničkim disciplinama. Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izneo je ohrabrujuće statističke podatke o uspešnosti studiranja i brzini zapošljavanja studenata Odseka za softversko inženjerstvo. Rektor je rekao da se prema različitim pokazateljima ovaj Odsek nalazi u samom vrhu visokog obrazovanja na našem Univerzitetu.
Prof. dr Boško Nikolić, šef Odseka za softversko inženjerstvo, podsetio je prisutne na velike doprinose kolega koji su gradili temelje ovog studijskog programa, a koji na žalost više nisu među živima, a to su prof. dr Dušan Velašević, prof. dr Borivoj Lazić, prof. dr Vladimir Blagojević, mr Laslo Kraus i mr Igor Anđelković. Profesor Nikolić je govorio o uspesima diplomaca u vodećim svetskim kompanijama, ali i o njihovim naučnim doprinosima, naglasivši da je sedmoro već doktoriralo na našem Elektrotehničkom fakultetu, a još sedmoro na prestižnim svetskim univerzitetima kao što susu MIT, EPFL, ETH Cirih, Imperial College London, Temple University (Philadelphia, Pennsylvania), University of Gothenburg u Švedskoj…
Prof. dr Jelica Protić, šef Katedre za računarsku tehniku i informatiku, rekla je da softver predstavlja čaroliju stvaranja koja je svakome dostupna. Osvrnula se na ulogu Katedre za računarsku tehniku i informatiku, koja je nosilac nastave na Odseku za softversko inženjerstvo i među nastavnim osobljem ima 14 diplomaca ovog Odseka, dok je još šest zaposleno u Računskom centru ETF-a. Navela je i podatke o četiri akreditacije ovog studijskog programa, od kojih je poslednja dobijena u martu 2024. godine. Po novoj akreditaciji se očekuje upis 180 brucoša u školskoj 2024/25 godini.
Program je vodio prof. dr Dražen Drašković, jedan od pripadnika prve generacije upisane na Odsek za softversko inženjerstvo 2004. godine, istakavši poseban doprinos dekana Elektrotehničkog fakulteta u vreme osnivanja Odseka prof. dr Branka Kovačevića. Uspehu su dalje doprinosili sledeći dekani, od prof. dr Miodraga Popovića, pod čijim rukovodstvom je urađena prva akreditacija, prof. dr Zorana Jovanovića i prof. dr Mila Tomaševića, koji su uz organizacione aktivnosti na Odseku za softversko inženjerstvo predavali i veći broj predmeta, pa do sadašnjeg dekana, prof. dr Dejana Gvozdića. Od početka rada do danas šefovi Odseka za softversko inženjerstvo bili su prof. dr Igor Tartalja, koji je uložio veliki trud u sve aspekte njegovog programskog uspostavljanja i obezbeđenja prostorne i tehničke osnove, preko prof. dr Dragana Milićeva i prof. dr Miroslava Bojovića, do sadašnjeg šefa Odseka prof. dr Boška Nikolića koji uspešno vodi Odsek u savremenim uslovima koje donosi razvoj novih oblasti.
Do sada je na Odseku za softversko inženjerstvo diplomirao 931 student, a trenutno ih aktivno studira 1004. U nastavi učestvuje 50 nastavnika i 35 saradnika, koji prenose znanja iz preko 80 predmeta, a u novoj akreditaciji uvedeni su i novi sadržaji po preporukama vodećih međunarodnih organizacija IEEE i ACM iz oblasti zaštite podataka, dubokog mašinskog učenja, upravljanja projektima i preduzetništva.
Posebno svečan i inspirativan deo ovog događaja bila je dodela plaketa i zahvalnica kompanijama za posvećenost razvoju Odseka za softversko inženjerstvo, stipendiranju studenata i drugim donacijama. Plakete su dobile kompanije Endava i Nordeus, dok su zahvalnice uručene predstavnicima kompanijaASEE Solutions, Axians Serbia, BE-terna, Comtrade Group, Decenter, ELSYS Eastern Europe, Ericsson, Eviden Southeast Europe, Foursquare Labs, Institut Mihajlo Pupin, IRITEL, LEVI 9 GLOBAL SOURCING BALKAN, LOGO, MERIT SOLUTIONS, Microsoft Development Center Serbia, PARAGRAF LEX, TELEGROUP, Telekom Srbija,TomTom, VAST.COM i Zühlke Engineering.
Iz Svečane sale gosti su prešli u dvorište Kapetan Mišinog zdanja, gde su uživali u prolećnom ambijentu uz koktel i zvuke džez-muzičara kvarteta Cottonnails Band. Veliki broj mladih IT stručnjaka iz različitih kompanija, zajedno sa predstavnicima ministarstava, akademskih i naučnih institucija, studenti i njihovi profesori, iskoristili su priliku za druženje i razgovore u reprezentativnom prostoru Rektorata. Nadamo se da će ovakvi susreti doprineti budućoj saradnji na novim projektima i daljem unapređenju kvaliteta Odseka za softversko inženjerstvo.