59. Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća
Kako to i priliči velikim događajima, već krajem marta počelo je ozbiljno odbrojavanje pred ključnu, najveću ovogodišnju regionalnu tehničko-tehnološku sajamsku manifestaciju - 59. Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća - koja se održava od 11. do 15. maja 2015, na Beogradskom sajmu.
Pod nepromenjenim sloganom “Korak u budućnost” ponovo će se pod istim krovovima okupiti svi oni koji u ovoj oblasti nešto znače i koji veruju da je ono što imaju, znaju, mogu ili rade vredno pokazivanja i podele sa “ostatkom sveta”. Zajedno sa projektovanih više od 20 hiljada posetilaca, biće to koncentrisana snaga vredna svakog respekta.
Do trenutka pisanja ove najave za učešće na sajmu, u svojstvu direktnog ili indirektnog izlagača ili učesnika u nekom od brojnih modela pratećeg programa, već se prijavilo više stotina kompanija ili pojedinaca iz gotovo svih zemalja regiona i Evrope, a očekuje se da njihov broj premaši 500. U taj broj, čak, nisu uključeni eminentni poslovni posetioci i sa drugih kontinenata.
Kao što je već uobičajeno, na više od 15 hiljada kvadratnih metara zatvorenog i otvorenog izložbenog prostora svi oni potrudiće se da ponude ili da na svoj način budu deo najkvalitetnijih inovativnih projekata, specijalizovanih priredbi, izložbi nacionalnih privreda, ali i vrhunskog stručnog pratećeg programa sa konkretnim i popularnim demonstracijama proizvoda i usluga. Samo tako je, uostalom, i moguće dokazati da su akteri najznačajnije razvojno-tehničke i vodeće tehnološko-inovativne sajamske manifestacije u ovom delu Evrope, koju uz sve to krasi i autoritet izvornog i uglednog člana Međunarodne unije sajmova (UFI).
Podrazumeva se da je imperativ koji svaki učesnik Sajma tehnike i tehničkih dostignuća u svakom trenutku ima pred očima ono što se kolokvijalno naziva - poslednja reč tehnike. To znači da se, pre svega u oblasti industrijskih tehnologija - elektroenergetike, elektronike, telekomunikacija, procesne tehnike, brodogradnje, saobraćaja, klimatizacije, grejanja i hlađenja, logistike, materijala, opreme za profesionalne i naučne svrhe....- od učesnika očekuje da prezentuju i da i sami budu duh vremena i svojevrsna slika budućnosti koja je pred vratima.
Akcenat je, po logici svetskih tehničko-tehnoloških trendova, na „pametnoj“, integrisanoj industriji (inteligentnim, samoorganizujućim fabrikama, u vezi s kojima se podrazumevaju demonstracije i simulacije celokupnog procesa proizvodnje, od pojedinačnih komponenti do kompletnih pametnih proizvodnih linija, od kretanja proizvoda kroz različite faze proizvodnje bez intervencije ljudi do specifične obrade na samom kraju procesa...), na sektoru transformacije energetskih sistema (sve prigodne tehnologije, „omasovljenje“ obnovljivih izvora energije, decentralizacija sistema snabdevanja, inteligentni sistemi distribucije, najnovije tehnologije za skladištenje energije itd.), te u tehnotronici (oblast računara, računarske i mrežne opreme, aplikativnih softvera i sl.).
Isto tako, u skladu sa ultimativnim sloganom pod kojim se sajam održava, možda najvažniji od svih sajamskih imperativa je inovativnost. S obzirom na to da nijedan korak u budućnost nije moguće ni zamisliti ni realizovati bez inovacija, bez njihovog razvojnog i aplikacionog potencijala, inovativnost kao sistem i merilo vrednosti i granica razdvajanja između novog i zastarelog, boljeg i lošijeg, ukratko - kao uslov svih uslova, biće pokretačka snaga ne samo (koncepta) ovog sajma nego i civilizacije u celini.
Zbog toga i ne čudi podatak da je dva meseca pre početka sajma prijavljeno čak pedesetak inovacija u najrazličitijim tehničko-tehnološkim sektorima, od „lakih“, komercijalnih do „teških“, procesnih i industrijskih.