Praksa u Istitutu Vinča
Razvoj hardversko-softverskog sistema
pobudnog aparata za primenu u frekventnom fotoakustičkom eksperimentu
Potrebno je izvršiti funkcionalnu prenamenu postojećeg sistema za 3D štampu kao pobudnog aparata za primenu u frekventnom fotoakustičkom eksperimentu uz povezivanje postavke sa računarom i izradu softverskog sistema (aplikacije) za upravljanje eksperimentom.
Zadaci kandidata:
- Analiza problema uz formiranje funkcionalne specifikacije softverskog sistema (aplikacije) za kontrolu pobudnog lasera na bazi g-koda za upravljanje 3D štampačem,
- Implementacija aplikacije za formiranje g-koda na osnovu zadatih parametara eksperimenta,
- Automatizacija eksperimentalnog procesa kroz hardversko-softversko povezivanje pobudnog i akvizicionog modula sa personalnim računarom.
Poželjne kvalifikacije:
- Student 3. ili 4. godine ili master studija Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu (odseci Računarska tehnika i informatika, Softversko inženjerstvo, Elektronika)
- Poznavanje programskih jezika C, C++ ili Java
- Iskustvo u radu sa operativnim sistemima, drajverima i računarskim hardverom
Postoji mogućnost da doprinosi osmišljavanju i realizaciji hardersko-softverskog sistema kandidatu budu akademski priznati kroz omogućavanje učešća na relevantnim publikacijama, regulisanje stručne prakse na fakultetu i mogućnost izrade seminarskih, diplomskog ili master radova.
Praksa će se obavljati u krugu Institutu za nuklearne nauke „Vinča“. Prevoz do Instituta je obezbeđen. Očekivano trajanje prakse je mesec dana uz mogućnost produženja. Početak prakse po dogovoru.
Stručni mentor: dr Mioljub Nešić, naučni saradnik (mioljub.nesic@vin.bg.edu.rs)
Akademski mentor: dr Marko Mišić, docent (marko.misic@etf.bg.edu.rs)
Rok za prijavu: 31.04.2023. (prijavu poslati na obe navedene adrese)
Pojašnjenje procesa:
Frekventni gas-mikrofonski FA eksperiment podrazumeva korišćenje po intenzitetu modulisane EM pobude radi izazivanja FA efekta u uzorku, dok se FA odziv snima kombinacijom odgovarajućeg mikrofona i lok-in pojačavača. Tumačenje se obavlja kroz obradu amplitude i faze snimljenog FA odziva na zadatoj frekvenciji modulacije, poređenjem sa teorijskim očekivanjem.
Ekperimentalna postavka koja se razvija koristi par FA ćelija u refleksionoj konfiguraciji (mikrofon se nalazi „ispred uzorka“, odnosno. sa iste strane kao i pobuda), preuzet sa rashodovane eksperimentalne spektroskopske postavke. Merni mikrofon je „Behringer ECM 8000“, lok-in pojačavač „SRS SR850 DSP“. Nijedan od pomenutih aparat nema realizovanu komunikaciju sa računarom.
Pobudni aparat koji se korisiti u postavci je laser 3D štampača „Creality CP-01“. U pitanju je poluprovodnički laser snage ~0.1W koji ima mogućnost modulacije po vremenu i intenzitetu pomoću kontrolera samog 3D štampača. Za vođenje hardvera (driver), koristi se fabrički softver koji u ulaznom formatu koristi odgovarajući dokument (datoteku) pisan u formatu g-koda (eng. g-code, https://en.wikipedia.org/wiki/G-code), a pomenuti dokument obezbeđuje odgovarajuće graviranje površine postavljene u ležište štampača. Željena modulacija lasera treba da bude moguća i po intenzitetu i u po vremenu, kako bi se snimljeni FA odziv mogao tumačiti u funkciji više parametara.
Ključni termini:
- pobuda – elektromagnetno (EM) zračenje (iz najšireg spektra), u konkretnom slučaju: laser;
- fototermalni (FT) efekat – efekat promene termodinamičkog stanja sredine nastao usled apsorpcije upadnog EM zračenja: porast temperature, zapeminsko širenje, površinski pomeraj, promena koeficijenta optičkog provođenja svetlosti nastala u uzorku ili okolini; u konkretnom slučaju: kombinacija mehaničkog širenja i krivljenja uzorka;
- fotoakustički (FA) efekat – integralni, makroskopski efekat nastao kao posledica periodičnih mehaničkih pomeraja usled modulisanog pobuđivanja uzorka (i izazivanja periodičnog FT efekta u uzorku) koji se može pretvoriti u FA signal; u konkretnom slučaju: pomoću mikrofona;
lok-in (eng. lock-in) pojačavač – pojačavač signala koji iz posmatranog signala izdvaja („zaključava“) samo onu komponentu periodičnog signala koja je na istoj frekvenciji kao i referentni signal, a onda beleži amplitudu i fazni pomeraj istog (u odnosu na pomenuti referentni signal).